Rethink Architecture: Přelomové dřevostavby

28. 3. 2024

V pořadí druhá přednáška Rethink Architecture v roce 2024 přináší podnětné téma:  přelomové a inovativní dřevostavby.  Tato přednáška se hlouběji zaměří na dřevo jako udržitelný stavební materiál a na to,  co vše je potřeba zohlednit, aby stavby ze dřeva byly skutečně udržitelné. Diskutovat se bude také o ceně a životnosti dřevostaveb v porovnání s konvenčními materiály.

Oproti zahraničí se v Česku setkáváme s dřevostavbami spíše v měřítku rodinných domů. Nicméně i u nás již máme první příklady administrativních a bytových domů ze dřeva. Proč jich nyní máme tak málo a lze očekávat, že jejich podíl naroste se změnou legislativy?  V přednášce bude také řeč o tom, jakou zkušenost s většími stavbami ze dřeva mají architekti, developeři a družstva.

Akci pořádá Rethink Architecture Institute ve spolupráci s Centrem architektury a městského plánování pod záštitou České komory architektů a České rady pro šetrné budovy. Přednáška je realizována s finanční podporou hlavního města Prahy a je součástí projektu LIFE ClimArchiBase, který je kofinancovaný EU a Ministerstvem životního prostředí.

Na přednášce vystoupí

Eva Schilhart Faberová: BudexHUB, nejvyšší administrativní dřevostavba v ČR

Eva působí ve studiu Perspektiv již sedmým rokem. Praxi po studiu získala v renomovaném ateliéru Evy Jiřičné v Londýně, kde se podílela na návrzích obchodů se šperky. Za své angažmá v Perspektivu spolupracovala na mezinárodně uznávaných kancelářských projektech - Fortuna Entertainment Group nebo EOH IT Hub, který získal ocenění German Design Award 2020.  V současné době figuruje jako project architect v divizi Architecture, kde zodpovídá za projekt nejvyšší české dřevostavby BudexHUB od prvotních skic až po realizaci, bytového domu ve Světlé nad Sázavou nebo revitalizaci horského hotelu v Krkonoších.

Markus Pendlmayr: Low-energy dřevostavba Gleis21 ve Vídni

Architekt a partner v rakouském architektonickém studiu einszueins architekur. Architekturu studoval na technické univerzitě v Grazu a ve Valencii ve Španělsku, pracoval v architektonických kancelářích a jako externí přednášející na Technické univerzitě v Grazu a ve Vídni.

V přednášce se bude věnovat projektu Gleis21 ve Vídni,

Tomáš Kurka: První dřevostavba bytového domu Timber Praha

Cenový manažer ve společnosti UBM Development Czechia s.r.o., v rámci ČR je zodpovědný také za udržitelnost a ekologické certifikace.

Od května 2018 působí ve společnosti UBM Development jako cenový manažer, kde má na starosti cenové odhady od akviziční fáze, přes projekční, až po tvorbu „projektového budgetu“, připravuje a vede tendry na dodavatele, provádí cenový dohled v průběhu provádění prací. Za uplynulých šest let se podílel jako cenový manažer na projektech „Sugar palace“- rekonstrukci Cukrovarnického paláce (hotel Andaz) nebo rezidenčním projektu Astrid Garden.

 Aktuálně působí také na projektu Timber Praha – výstavbě prvního vícepodlažního bytového projektu ze dřeva v Praze.

Tomáš Klapka: Návrh a realizace svépomocí dřevostavby rodinného domu

Tomáš je architekt a zakladatel urbanistického a architektonického ateliéru tečka. Ve své praxi se věnuje především urbanismu a veřejnému prostoru. Je ale také otcem dvou dětí a manželem. Svoji profesi a rodinný život aktuálně propojuje v projektu stavby vlastního bydlení. Stavbu provádí z podstatné míry svépomocí se členy své rodiny a přátel.

Cílem je osahat si jednotlivé fáze stavby a jednotlivé profese na vlastní kůži, stavět s ohledem na udržitelnost životního prostředí a rodinného rozpočtu a osahat si možnosti a limity konvenční výstavby dřevostaveb.

Akci pořádá Rethink Architecture Institute ve spolupráci s Centrem architektury a městského plánování pod záštitou České komory architektů a České rady pro šetrné budovy. Přednáška je realizována s finanční podporou hlavního města Prahy a je součástí projektu LIFE ClimArchiBase, který je kofinancovaný EU a Ministerstvem životního prostředí.

Previous
Previous

Přírodní materiály a inovace

Next
Next

Udržitelnost bez technologií