Databáze udržitelných řešení

V databázi udržitelných řešení najdete informace o desítkách technologií a postupů pro environmentální, ekonomickou i sociální udržitelnost staveb.

Databáze udržitelných řešení je dostupná zdarma pro všechny zájemce o udržitelnou architekturu, stavitelství i veřejné porostory.

Pro odborníky a developery je určena databáze Premium:

  • Informace o investičních i provozních nákladech.

  • Porovnání řešení a jejich konkrétní environmentální přínosy.

  • Praktické návody pro implementaci udržitelných řešení a technologií.

  • Adresář dodavatelů a konzultantů.

Jak navrhovat udržitelně

Budovy a jejich provoz jsou celosvětově zodpovědné za 37% všech emisí uhlíku. Také jsou velmi náročné na spotřebovanou energii, vodu, přírodní zdroji a na produkci odpadu spojených s jejich výstavbou a provozem. Zároveň uvnitř budov trávíme většinu našeho času a ve městech žije více než 50% světové populace. Nastal tedy čas navrhovat a stavět budovy a města s ohledem na udržitelnost.

Ideální je, pokud developeři, architekti a další mají k dispozici co nejvíce informací o možných udržitelných řešeních ihned na začátku projektu. Pak mohou zvolit ta pro projekt nejvhodnější, maximalizovat jejich výhody a snížit vícenáklady. Navíc je možné předejít mnoha potenciálním problémům v dalších fázích navrhování a výstavby.

Udržitelná řešení podle oblasti

Energie

Prvním krokem ke snížení uhlíkové stopy budov je zaměřit se na jejich energetickou efektivitu a to ať už v případě kvalitních renovací nebo výstavby nových budov. Budoucí spotřeba energie a zároveň i uhlíková stopa budovy může být významně snížena již vhodným architektonickým řešením. Poté přichází na řadu účinné technologie, které pracují efektivně s energií v budově a tím dále snižují její spotřebu.

Materiály a konstrukce

Klíčovým aspektem při návrhu budov oblast materiálů a konstrukcí, z nichž je budova postavena, a to z důvodu zabudovaných emisí. Zabudované emise jsou takové, které jsou spojené s výstavbou budov, původem materiálů, jejich výrobou a dopravou na staveniště až po demolice či dekonstrukce budov. Zároveň stavební a demoliční odpady patří k těm, které jsou nejsnadněji znovu využitelné i přesto, že se jich produkuje obrovské množství. Materiálovou náročnost budov je také možné snižovat novými způsoby navrhování a výstavby jako je prefabrikace či modularita. 

Voda

Nakládání s vodou je v poslední době často zmiňované téma, především v důsledku jejího nedostatku a nastupujících vln sucha a veder. Proti tomuto hrozícímu nebezpečí mohou bojovat i budovy, pro které existují mnohá řešení, která napomáhají vodu v budovách zadržovat a znovu využívat. V budovách může být využita voda srážková i voda šedá nejen na zálivku zeleně, ale i na splachování toalet či na úklid. ​​Ještě před znovuvyužíváním dešťové či šedé vody je však vhodné se zamyslet nad samotným snižováním spotřeby pitné vody. I drobná řešení jako instalace úsporných armatur s perlátory mohou uspořit až čtvrtinu pitné vody a mít tak v širším měřítku veliký dopad.

Příroda

V návaznosti na nastupující klimatické změny se v mnoha zemích začal proměňovat přístup k návrhu veřejného prostoru a budov. Stále více jsou zohledňovány důsledky klimatických změn, jako jsou sucha, vlny veder či tepelný ostrov města. Do popředí se dostávají opatření, která zmírňují dopad těchto změn klimatu, a to především pomocí práce se zelení v urbanizovaném prostoru. Tato opatření pomáhají snižování teploty, zvyšování biodiverzity a obecně návratu k přírodě i v rámci měst, kde díky těmto opatřením může vznikat příjemné a zdravé prostředí nejen pro lidi, ale i další drobné živočichy. 

Lidé

V budovách trávíme až 90 % svého času a prostředí uvnitř budov nás tedy významně ovlivňuje. Zaměstnavatelé, investoři, developeři, architekti a mnozí další si na základě rozsáhlých vědeckých výzkumů čím dál více uvědomují dopad budov na zdraví, pohodu a produktivitu svých uživatel. Samotný kvalitní design respektující všechny principy udržitelnosti, však sám o sobě nestačí. Až 80 % emisí uhlíkových plynů v rámci životního cyklu budovy je spjato s jejím provozem, a tedy vhodná správa (facility a property management) je klíčová pro zajištění udržitelnosti v rámci provozu a snížení celkové uhlíkové stopy budovy. I samotní uživatelé k tomu mohou přispět v případě, že udržitelnost si vezmou za své.

Lokalita

V kontextu uhlíkové neutrality hraje lokalita budovy a s ní spojená doprava z budovy a do ní významnou roli. Proto je v rámci udržitelné výstavby preferována výstavba na již dříve zastavěném území, a v blízkosti další veřejné vybavenosti jako jsou školy, školky, obchody či služby. Uživatelé budov pak mohou být pomocí vhodného vybavení budovy motivováni k užívání udržitelných způsobů dopravy jako je pěší chůze, městská hromadná doprava, kolo či elektromobilita namísto běžné dopravy dieselovým či benzínovým osobním automobilem. Tímto pak mohou významně snížit svůj dopad na životní prostředí. 

Znáte udržitelný projekt, kterým by se ostatní mohli inspirovat? Dejte nám vědět – přidáme ho do databáze.

V databázi Premium najdete informace o desítkách technologií a postupů pro ekonomickou, environmentální i sociální udržitelnost staveb.



Chci přístup ke všem informacím v databázi