Automatizace budov
Automatizace budov je známá také pod zkratkami BMS (Building Management System) nebo MaR (Měření a Regulace). Zajišťuje automatickou správu a řízení veškerých technologií zabezpečujících zdravé vnitřní prostředí, tedy vytápění, chlazení, osvětlení, zastínění a řízené větrání s rekuperací. Mimo monitoringu a řízení kvality vnitřního prostředí zajišťuje automatizace budov i monitoring spotřeby energií, a tedy i míru energetické, potažmo environmentální, náročnosti.
Environmentální přínosy
- Přehled o provozní environmentální náročnosti.
- Přímý vliv na úspory CO2, energie a vody v budově.
- Dlouhodobě udržitelné řešení dle typu použitých technologií pro řízení.
Ekonomické přínosy
- Úspora nákladů na energie dle charakteru budovy v řádu stovek tisíc až milionů korun ročně.
- Snížení nároků na personální zajištění provozu budovy na minimum.
- Dle charakteru a míry provedení automatizace lze běžný provoz budov provádět i vzdáleně.
Sociální přínosy
- Zajištění kvalitního a zdravého vnitřního prostředí uživatelů.
- Možnost přívětivého centrálního ovládání.
Konkrétní finanční a environmentální parametry tohoto řešení najdete v databázi Premium.
Chci přístup do databáze Premium
Proč toto řešení použít
U větších celků budov nelze dnes provozovat technologie bez automatizace. Naopak automatizace jednotlivé technologie propojuje do jednotného vyššího celku (označovaného jako Building Management System – BMS) s možností uživatelsky přívětivého ovládání skrze počítačovou grafickou nástavbu. Díky tomu umí budova reagovat jak na vnější změny, jakými je např. změna počasí, tak i na vnitřní podněty, jakými jsou individuální komfort jednotlivých nájemců administrativních budov, specifické provozní podmínky a požadavky výroby u průmyslových podniků, nebo vysoká stabilita provozu nemocnic apod. Je to zároveň jediný nástroj poskytující ucelený přehled o provozu technologií a s tím souvisejících provozních nákladech.
Dnešní řešení navíc umožňují integraci a efektivní řízení obnovitelných zdrojů energií, jakými jsou např. fotovoltaické panely v kombinaci s akumulací energie do baterií, případně napojení a řízení nabíjení elektromobilů, a to vše tak, aby docházelo k automatickému a efektivnímu rozložení spotřeby energie.
Příklady realizací a projektů
Multifunkční budova Sono Centrum
Brno, Česko
zdroj: Martin Strachoň (Bazi), CC BY-SA 4.0
Budova Sono Centrum, která v sobě obsahuje hudební klub, restauraci a hotel využívá řadu měřících zařízení, které pomáhají automatizaci budovy. Těmi jsou například řízení vytápění, klimatizace a vzduchotechniky, individuální řízení kancelářských místností, integrace řízení tepelných čerpadel, garážový systém a mnohé další.
Multifunkční budova The Flow Building
Praha, Česko
zdroj: Flow East a.s.
Budova s kancelářemi, obchodními prostory a parkováním získala mj. certifikaci BREEAM Outstanding. Díky systému BMS je pomocí panelu ve velíně možné v reálném čase upravovat a řídit veškeré parametry a chod jednotlivých technologií a systémů v budově. Dle aktuálních dat z meteostanice na střeše a čidla pro měření kvality venkovního vzduchu je řízeno stínění nebo vzduchotechnika. BMS dále průběžně zaznamenává spotřebu elektřiny, vody, tepla i chladu tak, aby bylo možné tyto spotřeby efektivně řídit a snižovat.
Kancelářská budova HHQ ČSOB
Hradec Králové, Česko
zdroj: ČSOB
V budově se vedle dalších šetrných technologií nachází například biometrické systémy pro kontrolu vstupů či plynulé řízení osvětlení podle přítomnosti pracovníků a intenzity denního světla.
Zajímají vás konkrétní finanční a environmentální parametry tohoto řešení?
V databázi Premium najdete mnohem více.
- Informace o investičních i provozních nákladech, o návratnosti.
- Porovnání řešení a jejich konkrétní environmentální přínosy.
- Praktické návody pro implementaci.
- Adresář dodavatelů a konzultantů.
Chci přístup ke všem informacím v databázi
Aktualizováno: únor 2024